Základy regionální geologie České republiky
Regionální (oblastní) geologie je obor, jehož úkolem je zkoumat geologické složení zemské kůry v určitých oblastech (regionech). Za použití různých výzkumných metod uceleně rekonstruuje vývoj určité části zemské litosféry. Využívá komplexního studia zemské kůry k jejímu členění do určitých územních jednotek, uvnitř kterých má horninové prostředí stejný či podobný vývoj. Pro každou jednotku je pak charakteristický soubor hornin, stratigrafické zařazení, tektonika, hydrogeologické podmínky a geomorfologie. Regionální geologie není univerzální geologickou disciplínou, ale shromažďuje a využívá poznatky dílčích oborů jako je mineralogie, petrografie, všeobecná geologie, historická a stratigrafická geologie atd.
Území našeho státu je z regionálně geologického hlediska tvořeno dvěma velkými celky s výrazně odlišnou geologickou minulostí: Čechy a většina Moravy a Slezska jsou součástí Českého masívu, východní část Moravy a Slezska patří vnější okrajové části Západních Karpat.
Stavba Českého masívu i Karpat je složitá a dosud ne ve všech směrech známá. Proto i bližší dělení představuje řadu otevřených problémů.
Obr. 1: Schématická geologická mapa ČR