Geologie
Geologie je přírodní věda zahrnovaná do širší skupiny geověd (kromě geologie např. mineralogie, petrografie, geochemie a geofyzika), která se zabývá vznikem, vývojem, stavbou a látkovým složením Země, jako i endogenními a exogenními procesy, podmiňujícími vznik a utváření geologických těles. Studuje vztahy mezi procesy probíhajícími uvnitř Země i na jejím povrchu od vzniku nejstarší zemské kůry až do současnosti. V současné době představuje geologie soubor vědních disciplín, které vznikly prohlubováním jednotlivých úseků geologického poznávání a zahrnují všestranný výzkum anorganické přírody. Mezi hlavní disciplíny geologie patří všeobecná, historická, regionální a aplikovaná geologie.
-
Všeobecná geologie - zabývá se geodynamickými procesy a jevy, které probíhají v zemském tělese. Geodynamické procesy se dělí podle původu geologických sil na endogenní (vnitřní) a exogenní (vnější).
-
Historická geologie - studuje vývoj Země a její dějiny. Základem historické geologie je stratigrafie, nauka o vrstevních sledech.
-
Regionální geologie – je to vědní obor, který využívá komplexního studia zemské kůry k jejímu členění do územních jednotek, uvnitř kterých má horninové prostředí stejný či podobný vývoj. Každá jednotka je charakterizována určitým souborem hornin, stratigrafickým zařazením, tektonikou, hydrogeologickými podmínkami a geomorfologií. Zjednodušeně regionální geologie podává komplexní pohled na stavbu a vývoj danéoblasti a to ve formě map a textových dokumentů, popisujících studované území.
-
Aplikovaná geologie - využívá geologické poznatky pro potřeby praxe v různých sférách lidské činnosti. Zahrnuje zejména ložiskovou geologii, hydrogeologii, enviromentální geologii a inženýrskou geologii.
Obr. 1: Geologická mapa