Petrografie
Petrografie je podobně jako mineralogie součástí geologických věd. Petrografie jako samostatná věda existuje od začátku 2. poloviny 19. století. Zabývá se studiem hornin.
-
HORNINY - jsou to nehomogenní minerální asociace, které se jako samostatné jednotky účastní na skladbě zemské kůry a určité části zemského pláště. Na rozdíl od minerálů je chemické složení hornin značně proměnlivé a nelze je vyjádřit chemickým vzorcem.
- Horniny dělíme na: polyminerální (skládají se z několika nerostných druhů např. žuly), monominerální (tvořené jedním minerálem např. krystalické vápence).
- Minerály a horniny netvoří jen zemskou kůru a určitou část zemského pláště, ale i např. povrch Měsíce, povrch Marsu.
Všeobecná petrografie (petrologie)
Zkoumá především zákonitosti a procesy vzniku hornin, také jejich přeměnu a zabývá se rovněž studiem vzájemných genetických vztahů mezi minerály, z nichž se horniny skládají.
Systematická petrografie
Zabývá se zejména nerostným složením hornin a vlastnostmi horninotvorných minerálů, stavbou a chemismem hornin a jejich rozšířením v zemské kůře. Systematická petrografie shromažďuje údaje o jednotlivých typech hornin.
Podle způsobu vzniku se horniny dělí na tři základní skupiny: horniny magmatické (vyvřelé), sedimentární (usazené) a metamorfované (přeměněné). Zařazení horniny do jedné ze tří základních skupin a její bližší klasifikaci se provádí nejčastěji na základě struktury, textury a nerostného složení horniny.
-
STRUKTURA – vyjadřuje tvar, velikost a vzájemné vztahy mezi minerály v hornině.
-
TEXTURA – vyjadřuje prostorové uspořádání minerálů v hornině.
Obr. 1: Textura všesměrně zrnitá - nejčastěji u vyvřelin
Obr. 2: Textura pórovitá u výlevných vyvřelin
Obr. 3: Textura vrstevnatá u hornin usazených