Vznik metamorfovaných hornin a jejich rozdělení
Metamorfované neboli přeměněné horniny se zkráceně označují jako metamorfity. Metamorfované horniny vznikly přeměnou (metamorfózou) starších hornin magmatických, sedimentárních nebo již dříve metamorfovaných. Metamorfóza je proces, kterým se horniny v zemské kůře pod úrovní zóny zvětrávání přizpůsobují svojí stavbou a minerálním složením odlišným fyzikálně chemickým podmínkám, do nichž se dostávají během geologických procesů. Hlavními činiteli při metamorfóze jsou teplota, tlak (všesměrný – litostatický a orientovaný – stres), čas, mechanické vlastnosti výchozích hornin a chemická aktivita plynů, par a roztoků.
Základní typy metamorfózy
-
PODLE PODÍLU HLAVNÍCH FAKTORŮ:
-
termální metamorfóza – vyznačuje se vyšším podílem teplotních faktorů, tlak má jen vedlejší vliv. Může nabývat různých dimenzí.
-
dynamická metamorfóza – rozhodující je uplatnění orientovaného tlaku, teplota má jen vedlejší vliv. Tento druh metamorfózy má spíše lokální charakter a vyvolává zásadní změny texturních znaků horniny.
-
dynamicko-termální metamorfóza – je způsobena teplotou i tlakem.
-
-
PODLE GEOLOGICKÉ POZICE:
-
regionální metamorfóza - postihuje velmi různorodé horninové komplexy v mimořádně rozsáhlých oblastech. Při jejím průběhu se mohou uplatňovat všechny z hlavních faktorů. Se vzrůstající intenzitou regionální metamorfózy vzrůstá podíl teploty a litostatického tlaku a klesá podíl tlaku orientovaného.
- kontaktní metamorfóza - je vyvolána na styku horniny s chládnoucím magmatem, například při průniku žilného nebo plutonického tělesa. Hlavním faktorem při kontaktní metamorfóze je teplota.
-
Klasifikace metamorfovaných hornin
Třídění metamorfovaných hornin do uceleného systému je velmi obtížné především s ohledem na značnou variabilitu vstupních podmínek: složení původní horniny, typ metamorfózy, teplotu, tlak nebo přítomnost roztoků. Během studia metamorfovaných hornin vznikla řada systémů, které metamorfované horniny rozdělují do skupin podle specifických kritérií.