ZÁVITY
Před začátkem následující kapitoly je nezbytně nutné seznámit se s terminologií, na kterou zde budeme narážet. Co je vlastně závit? Je jen jeden druh nebo jich je více?
Závit
Závit je konstrukční technický prvek, který je využíván u velkého množství strojních součástí. Závit vytváříme vytvořením žlábku tvaru šroubovice. Jako základní rozdělení závitů si můžeme uvést rozdělení na závity:
-
spojovací (tyto využíváme u součástí, které potřebujeme rozebíratelně spojit) a
-
pohybové (tyto využíváme v případě, že potřebujeme, aby se jednotlivé součásti proti sobě pohybovaly).
TERMÍNY:
Název | Popis (definice) |
Šroubovice | Dráha vytvořená na skutečné nebo myšlené kuželové nebo válcové ploše bodem pohybujícím se tak, že poměr mezi osovým posuvem a a odpovídajícím úhlovým natočením ɛ je konstantní. |
Šroubová plocha | Plocha vytvořená křivkou (profilem závitu) ležící v osové rovině a pohybující se tak, že všechny její body opisují šroubovice o stejném poměru a a ɛ. |
Závitový vrchol | Materiál mezi částmi šroubové plochy jednoho závitu. |
Závit | Povrch plochy vytvořené rovinnou čarou navinutou ve šroubovici na povrch válce nebo kužele. |
Vnější závit | Závit vytvořený na vnější válcové nebo kuželové ploše. |
Vnitřní závit | Závit vytvořený na vnitřní válcové nebo kuželové ploše. |
Jednoduchý závit | Závit vytvořený jedním profilem. |
Několikachodý závit | Závit vytvořený dvěma nebo několika profily. |
Pravý závit | Závit, jehož profil při pohledu podél osy při otáčení ve směru pohybu hodinových ručiček se vzdaluje od pozorovatele. |
Levý závit | LH - závit, jehož profil při pohledu podél osy při otáčení proti směru pohybu hodinových ručiček se vzdaluje od pozorovatele. |
Osa závitu | Osa válce nebo kužele, na němž je závit vytvořen. |
Profil závitu | Obrys vrcholu závitu a závitové drážky v rovině osového řezu závitu. |
Pro přehlednější rozdělení závitů můžete využít následující členění:
-
Podle navinutí
-
vnitřní - matice
-
vnější - šroub
-
-
Podle směru
-
pravý (obvykle)
-
levý
-
-
Podle tvaru
-
hranaté
-
kuželové
-
-
Podle počtu závitů
-
jednochodý
-
vícechodý
-
-
Podle tvaru profilu
-
trojúhelníkové
-
lichoběžníkové
-
oblé
-
Závity mohou být vnitřní (neboli závit matice) či vnější (závit šroubu). Pokud šroubovice stoupá zleva doprava, jedná se o pravý závit, stoupá-li zprava doleva, jedná se o levý závit.
Dělení podle počtu závitů
Základní šroubovice má jednu drážku závitu – říká se jí tedy chodá či jednochodá případně jednoduchá. Její stoupání je tedy určeno pouze touto jednou drážkou.
V praxi se však využívá také vícechodých závitů – např. dvou či trojchodých – znamená to, že šroubovice má kromě základní drážky další, přídavné drážky. Kolik máme chodů, tolikrát se nám znásobí stoupání závitu – zvyšuje se rychlost šroubování.
Obr. 1: Jednochodý a dvouchodý závit
Obr. 2: Trojchodý závit
Normalizované závity
Normalizované závity jsou závity, jejichž tvar, velikost a úhel včetně přípustných odchylek jsou pevně stanoveny v určitých normách.
Metrické závity
Obr. 3: Schéma metrického závitu
Obr. 4: Nákres metrického závitu
Jedná se o nejčastěji používaný závit. Závazné normy týkající se těchto závitů nalezneme v normě ČSN ISO 724. Podle této normy se metrické závity označují značkou M. V případě metrických závitů dále rozlišujeme závity základní řady a závity s jemným stoupáním (tyto mají menší stoupání než závity základní řady).U těchto závitů jsou jejich velikosti určeny v milimetrech (mm), úhel profilu je 60°.
Whitworthův závit
Obr. 5: Schéma Whitworthova závitu
Obr. 6: Nákres Whitworthova závitu
Tyto závity se označují značkou W. Průměr těchto závitů je udáván v palcích. Tento typ závitů byl jedním z prvních standardů pro tvorbu závitů. Ve většině zemí byl nahrazen závitem metrickým, ale např. ve Velké Británii a Austrálii se nadále používá.V běžné praxi se i u nás můžeme setkat s tímto typem závitu a to např. u fotoaparátů či kol.
Trubkový závit
Obr. 7: Schéma trubkového závitu
Obr. 8: Nákres trubkového závitu
Tyto typy závitů jsou rovněž standardizovány v normě a jsou využívány pro spojování potrubí pomocí šroubování. Trubkové závity mají dvojí značení a záleží zde na tom, o jaký druh trubkového závitu se jedná – značkou G se znační závity se stálým průměrem, neboli závity válcové, značkou R se označují závity kuželové – průměr těchto závitů se mění v závislosti na vzdálenosti od konce trubky. Trubkové závity jsou podobné závitům Whitworthovým.
Pancéřový závit
Obr. 9: Schéma pancéřového závitu
Obr. 10: Nákres pancéřového závitu
V případě pancéřového závitu se jedná o speciální označení závitů využívaných v elektrotechnice. Zda se jedná o pancéřový závit, poznáme opět podle značení – značka Pg.
U tohoto závitu je podstatné uvést, že se skládá z ocelové trubky, do níž je vložena papírová vložka – uváděným průměrem závitu je tak vnitřní průměr této papírové vložky.
Oblý závit
Obr. 11: Schéma oblého závitu
Oblého závitu se využívá v případech, kdy máme velmi často rozebírané či vysoce namáhané spoje. Tyto spoje mohou být také extrémně namáhány počasím, tedy povětrnostními vlivy. Značkou tohoto závitu je Rd.
Edisonův závit
Obr. 12: Schéma Edisonova závitu
Obr. 13: Nákres Edisonova závitu
Tento závit se opět používá v elektrotechnice. Edisonův závit je používán u žárovek různých typů a je to závit, jenž nemá žádné ostré hrany. Je značen značkou E. Průměr je opět udáván v milimetrech (mm).
Lichoběžníkový rovnoramenný závit
Obr. 14: Schéma lichoběžníkového rovnoramenného závitu
Obr. 15: Nákres lichoběžníkového rovnoramenného závitu
Nejpoužívanějším pohybovým závitem je lichoběžníkový závit rovnoramenný. Je označován značkou Tr. Tuto značku využívá také z toho důvodu, že dříve nesl název trapézový závit (s tímto označením se v praxi stále můžete setkat).
Zdroje
- DRIENSKY, Dušan, Pavel FÚRIK, Terézia LEHMANOVÁ a Josef TOMAIDES. Strojní obrábění I. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1988.
- HORÁK, Vladimír, František TYLLICH a Otto JANDA. Pracovní vyučování 8: Technické práce v 8. ročníku základní školy. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, n. p., 1987.
- LINKEOVÁ, Ivana a František NOVÁK. Výkresová dokumentace elektromechanických elektromechanických prvků a spojů [online]. [cit. 2014-08-09]. Dostupné z www: http://www.linkeova.cz/skripta/pdf/06_spoje.pdf.
- Příručka obrábění: kniha pro praktiky. 1. české vyd. Překlad Miroslav Kudela. Praha: Scientia, c1997, 1 sv. (různé stránkování). ISBN 91-972-2994-6.
- Technický naučný slovník I. díl A -D. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, n. p., 1981.
- Technický naučný slovník II. díl E -I. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, n. p., 1982.
- Technický naučný slovník III. díl J -L. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, n. p., 1982.
- Technický naučný slovník IV. díl M -O. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, n. p., 1983.
- Technický naučný slovník V. díl P - R. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, n. p., 1983
- Technický naučný slovník VI. díl Ř -T. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, n. p., 1985.
- Technický naučný slovník VII. díl U -Ž. Praha: SNTL - Nakladatelství technické literatury, n. p., 1986.
Obrázky:
- Obr. 1 - 15: LINKEOVÁ, Ivana a František NOVÁK. Výkresová dokumentace elektromechanických elektromechanických prvků a spojů [online]. [cit. 2014-08-09]. Dostupné z www: http://www.linkeova.cz/skripta/pdf/06_spoje.pdf.
- Obr. 16: Archiv autora.
- Obr. 17 - 26: LINKEOVÁ, Ivana a František NOVÁK. Výkresová dokumentace elektromechanických elektromechanických prvků a spojů [online]. [cit. 2014-08-09]. Dostupné z www: http://www.linkeova.cz/skripta/pdf/06_spoje.pdf.
Tip
Vhodné pro žáky ZŠ
TIP! Jak poznat směr závitu?
O jaký druh závitu z hlediska jeho směru se jedná, zjistíme jednoduše také tak, že se podíváme, na kterou stranu jej šroubujeme.
Obr. 16: Určování závitu
Obrázek
Obr. 22: Srovnání metrického a whitworthova závitu