Sklonité střechy
Sklonité střechy jsou všechny střechy se sklonem střešní roviny nad 10 °. Sklonité střechy mají různé tvary střech. Střechu tvoří nosná konstrukce střechy a střešní plášť.
Nosnou konstrukci sklonitých střech většinou tvoří dřevěné krovy nebo dřevěné, ocelové či betonové vazníky.
Obr. 1: Krov
Obr. 2: Vazníky
Střešní plášť sklonitých střech je tvořen nosnou vrstvou střešního pláště v podobě bednění nebo laťování a střešní krytinou.
Obr. 3: Bednění z impregnovaných prken
Obr. 4: Laťování
Dřevěné krovy
Krov je prostorová nosná konstrukce střechy. Účelem krovu je přenášení zatížení od vlastní tíhy, skladby střešního pláště, sněhu, větru a případných dalších užitných zatížení do svislých nosných konstrukcí stavby. Jednotlivé prvky krovu se vzájemně spojují. Těmto spojům se říká tesařské spoje.
Dle způsobu uspořádání jednotlivých prvků krovu existuje několik typů vazeb krovů. Uvedeny jsou pouze základní typy.
-
Vazby krovů:
-
hambálková soustava,
-
stojatá stolice,
-
ležatá stolice.
-
Hambálková soustava
Jedná se o nejjednodušší vazbu krovu pro rozpětí svislých podpor krovu do 8 m. Všechny vazby krovu jsou stejné, od sebe vzdálené 1 m. Vazba se skládá z páru krokví. Krokve jsou zapuštěné do trámů. Každý pár krokví je rozepřen vodorovným prvkem zvaným hambálek. Aby byla zajištěna podélná tuhost krovu, ze spodní strany krokví se krov křížem ztuží fošnami. Tomuto ztužení se říká ondřejské kříže.
Obr. 5: Hambálková soustava
Stojatá stolice
Jedná se o vaznicovou krovovou soustavu. Vaznice jsou jedním z hlavních nosných prvků této konstrukce. Jde o nejpoužívanější typ krovu.
Obr. 6: Stojatá stolice
Vaznicová konstrukce se skládá z plných a prázdných vazeb. Prázdné vazby jsou od sebe vzdálené maximálně 1200 mm. Plné vazby mají mezi sebou maximálně 3 vazby prázdné, vzdálenost plných vazeb od sebe je tedy maximálně 4800 mm.
Plnou vazbu tvoří vazný trám, který nese sloupky. Sloupky nesou vaznice a jsou zajištěny vzpěrami. Na nadezdívce obvodových zdí leží pozednice. Právě pozednice a vaznice vynášejí krokve, které v plné vazbě svazují kleštiny. Podélné ztužení krovu zajišťují pásky, které podporují vaznici.
Obr. 7: Plná vazba
V dnešní době bývá prostor krovu využíván. Pro bezproblémový pohyb v podkroví je nutné vynechat vazný trám. Sloupky se opřou do stropní konstrukce, která však musí být v místě umístění sloupků podepřena zdí. Plná vazba se schová do příček v podkroví.
Prázdná vazba obsahuje pouze pozednice a vaznice, jimiž jsou neseny krokve.
Obr. 8: Prázdná vazba
Počet a umístění vaznic závisí na rozpětí krovu.
Obr. 9: Vaznice v závislosti na rozpětí krovu
Ležatá stolice
Vaznice krovu jsou podporovány šikmými sloupky. Sestrojení je složité, ale vytváří volnější půdní prostor.
Obr. 10: Ležatá stolice
Obr. 11: Rozpětí u ležaté stolice
Vazníkové střešní konstrukce
Vazníky jsou prefabrikované výrobky určené pro vytvoření prostorové střešní konstrukce, která nese střešní plášť a podhled. Sklon vazníkových střech je malý. Vazníky se vyrábějí ze dřeva, oceli, betonu. Dřevěné vazníky mohou být plnostěnné nebo příhradové různých tvarů.
Obr. 12: Tvary příhradových vazníků
Obr. 13: Vazník a názvosloví jeho prvků
Obr. 14: Plnostěnný vazník
Výhodou zastřešení příhradovými vazníky je možnost překlenutí rozponu až do 30 metrů bez vnitřní podpory. Dále vysoká variabilita tvaru a rozměrů. Vazníky jsou vyrobené ve výrobně, montáž na stavbě je rychlá.
Nevýhodou je nemožnost využití půdního prostoru. Použití vazníků není příliš vhodné u složitých půdorysných tvarů stavby.
Obr. 15: Vazníkový krov
Zdroje
- DOSEDĚL, Antonín a kol. Stavební konstrukce pro 2. a 3. ročníky SOU. Praha: Sobotáles,1998, 116 s. ISBN 80-85920-51-4.
Obrázky:
- Obr. 1: Archiv autora. Krov.
- Obr. 2: Autor neznámý. Vazníky [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.strechy92.cz/technicke-udaje.html.
- Obr. 3: Autor neznámý. Bednění z impregnovaných prken [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.dntstav.cz/prehled_referenci.php?k=strechy&d=rekonstrukce-strechy-rd-vermerovice.
- Obr. 4: Autor neznámý. Laťování [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.dntstav.cz/prehled_referenci.php?k=strechy&d=rekonstrukce-strechy-rd-vermerovice.
- Obr. 5: Archiv autora. Hambálková soustava.
- Obr. 6: Archiv autora. Stojatá stolice.
- Obr. 7: Archiv autora. Plná vazba.
- Obr. 8: Archiv autora. Prázdná vazba.
- Obr. 9: Archiv autora. Vaznice v závislosti na rozpětí krovu.
- Obr.10: Archiv autora. Ležatá stolice.
- Obr.11: Archiv autora. Rozpětí u ležaté stolice.
- Obr.12: Archiv autora. Tvary příhradových vazníků.
- Obr.13: Archiv autora. Vazník a názvosloví jeho prvků.
- Obr.14: Autor neznámý. Plnostěnný vazník [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.tesario.cz/produkty/prihradove-vazniky.
- Obr.15: Autor neznámý. Vazníkový krov [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.tesario.cz/produkty/prihradove-vazniky.
- Obr.16: Autor neznámý. Dřevěný krov [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.bek.cz/cz/sikma-strecha/nosne-konstrukce/klasicky-krov.
- Obr.17: Autor neznámý. Vazníkový krov [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.pilarohy.cz/vaznikove-konstrukce/.
- Obr.18: Autor neznámý. Sraz. DOSEDĚL, Antonín a kol. Stavební konstrukce pro 2. a 3. ročníky SOU. Praha: Sobotáles,1998, 116 s. ISBN 80-85920-51-4.
- Obr.19: Autor neznámý. Zapuštění. DOSEDĚL, Antonín a kol. Stavební konstrukce pro 2. a 3. ročníky SOU. Praha: Sobotáles,1998, 116 s. ISBN 80-85920-51-4.
- Obr.20: Autor neznámý. Osedlání. DOSEDĚL, Antonín a kol. Stavební konstrukce pro 2. a 3. ročníky SOU. Praha: Sobotáles,1998, 116 s. ISBN 80-85920-51-4.
Kontrolní otázka
Od jakého sklonu mluvíme o sklonité střeše?
Co tvoří střechu?
Jaký je rozdíl mezi bedněním a laťováním?
Co je to krov?
Vyjmenuj prvky krovu hambálkové soustavy.
Jak se jmenují dvě základní vazby vaznicového krovu?
Vyjmenuj prvky krovu u obou základních vazeb vaznicového krovu.
Jaké jsou výhody zastřešení pomocí příhradových vazníků?
Jaké jsou nevýhody zastřešení pomocí příhradových vazníků?
Vhodné pro žáky ZŠ
Podívejte se z okna některého vyššího podlaží vícepodlažní budovy a sledujte, jaký je rozdíl mezi plochou a sklonitou střechou.