Lišejníky
Lišejníky (Lichenes) jsou komplexní organizmy, jejichž stélku (thallus) tvoří dvě složky: heterotrofní houba (mykobiont) a autotrofní sinice nebo zelená řasa (fotobiont). Vztah obou složek je velmi úzký a zpravidla vzájemně prospěšný – symbióza (někdy také helotismus). Vědní obor studující lišejníky je lichenologie.
Obr. 1: Provazovka
Obr. 2: Lišejníky na skalnatém povrchu
Na stavbě lišejníkové stélky se podílí především houbová vlákna, mezi nimiž jsou rozptýleny buňky sinic nebo řas.
Obr. 3: Průřez stélkou lišejníku
Morfologicky jsou rozlišovány tři základní typy lišejníkových stélek: lupenitá, keříčkovitá, korovitá. Jako lupenitou označujeme plochou stélku přiléhající k podkladu s volnými nepravidelně laločnatými okraji, kterou lze od substrátu oddělit (např. terčovka bublinatá). Keříčkovitá stélka bývá bohatě větvená, upevněná k podkladu v jednom místě, lze ji snadno oddělit (např. provazovky). Naproti tomu korovitou stélku, která do podkladu vrůstá, lze oddělit velmi obtížně (příklad lišejníku zeměpisného).
Obr. 4: Tabulka – typy stélek lišejníků
Obr. 5: Pásmo výskytu stélek lišejníků
Stélky lišejníků obsahují specifické látky, které vznikají jako produkt metabolismu, lišejníkové kyseliny. Tyto poskytují řadu barevných reakcí s různými činidly, např. jodjodkaliem, hydroxydem draselným, chlorovým vápnem. Jako příklad lze uvést kyseliny atranorovou, barbatovou, usneovou.
Rozmnožování lišejníků
Lišejníky se nejčastěji rozmnožují rozpadem (fragmentací) stélky a tvoří specializované útvary, jakými jsou soredie (shluky řasových buněk obrostlých houbovými vlákny) a isidie (výrůstky na povrchu stélky).
Ekologie
Lišejníky rostou velmi pomalu (méně než 1 mm za rok) a na nejrůznějších podkladech (borka stromů, skály, půda, zídky apod.) od polárních oblastí až po tropy. Najdeme je na extrémních stanovištích, kde přetrvává dlouhodobý nedostatek vody nebo jsou vystaveny nadměrnému slunečnímu svitu.
Určité druhy lišejníků jsou velmi citlivé na znečištění prostředí, zejména na oxidy dusíku a síry, na těžké kovy, které se v lišejníkových stélkách kumulují. Následkem toho pak stélky hnědnou a odumírají. Příkladem velmi citlivých lišejníků jsou různé druhy provazovek. Naopak příkladem lišejníku tolerantního vůči imisím je misnička práškovitá (Lecanora conizeaoides), korovitý lišejník, který nejčastěji najdeme na borce stromů. V současné době patří tento lišejník k invazním druhům (rychle se šíří).
Obr. 6: Misnička zední
Obr.7: Provazovka /Usnea/
Příklady lišejníků
Nejznámějšími druhy jsou terčovka bublinatá (Hypogymnia physodes), pukléřka islandská (Cetraria islandica), dutohlávka sobí (Cladonia rangiferina), misnička práškovitá (Lecanora conizeaoides), větvičník slívový (Evernia prunastri), terčník zední (Xanthoria parietina), provazovka chlupatá (Usnea hirta), hávnatka psí (Peltigera canina), lišejník zeměpisný (Rhizocarpon geographicum).
Obr.8: Větvičník slívový
Obr. 9: Terčovka skalní
Obr. 10: Dutohlávka hnědozelená
Obr 11: Dutohlávka vyzáblá
Největším u nás rostoucím lišejníkem je důlkatec laločnatý (Lobaria pulmonaria). Jeho stélky najdeme na borce stromů a dorůstají průměru stélky až 200 mm. U nás roste např. na Šumavě.
Obr. 12: Důlkatec laločnatý