Organizmy se specifickými nároky na podmínky prostředí a s úzkou valencí vůči nim mohou být živými ukazateli (bioindikátory) podmínek prostředí vývoje biotopu a funkce určitého organizmu (společenstva) v něm. K bioindikaci samozřejmě poslouží celé společenstvo se svými vazbami na prostředí včetně biotických faktorů.
Významnou a problematickou se pak jeví úloha jednotlivých izolovaných druhů jako tzv. bioindikátorů. Druh sám o sobě může jen těžko existovat bez vztahů k ostatním druhům či organizmům. Nemůže ani pokrýt všechny vztahy a interakce. V případě hub nebo lišejníků jde o pevnou vazbu na určitou, malou část biocenózy (nepohybují se) a mohou být bioindikátorem poměrů určitého mikrostanoviště. K bioindikaci samozřejmě poslouží celé společenstvo se svými vazbami na prostředí včetně biotických faktorů.
Příklady organizmů – bioindikátorů
Nejznámějšími a často používanými indikátory čistého i znečištěného prostředí jsou lišejníky jak z úzkou tak širokou valencí vůči nejrůznějším složkám prostředí (např. obsah oxidů síry v ovzduší). Rovněž houby jsou využitelné jako bioindikátory např. pH či jiné charakteristiky stanoviště včetně extrémů jako je výskyt těžkých kovů či hromadění radionuklidů.
Lišejníky
Určité druhy lišejníků jsou velmi citlivé vůči znečištění prostředí, jsou zejména citlivé na oxidy dusíku a síry, na těžké kovy, které se v lišejníkových stélkách kumulují. V důsledku působení uvedených látek znečišťujících životní prostředí a stélky lišejníků hnědnou a postupně odumírají.
Příkladem velmi citlivých lišejníků s úzkým rozsahem tolerance vůči znečištění prostředí jsou různé druhy provazovek (Usnea sp.). Naopak příkladem lišejníku tolerantního vůči imisím je misnička práškovitá (Lecanora conizeaoides). Tento korovitý lišejník najdeme nejčastěji na borce stromů. V současné době patří tento lišejník k druhům invazním, které se rychle a téměř nekontrolovatelně šíří.
Nejznámějšími druhy lišejníků:
Terčovka bublinatá (Hypogymnia physodes)
Obr. 1: Terčovka bublinatá
Pukléřka islandská (Cetraria islandica)
Obr. 2: Pukléřka islandská
Dutohlávka sobí (Cladonia rangiferina)
Obr. 3: Dutohlávka sobí
Misnička práškovitá (Lecanora conizeaoides)
Obr. 4: Misnička práškovitá
Větvičník slívový (Evernia prunastri)
Obr. 5: Větvičník slívový
Terčník zední (Xanthoria parietina)
Obr. 6: Terčník zední
Provazovka chlupatá (Usnea hirta)
Obr. 7: Provazovka
Hávnatka (Peltigera)
Obr. 8: Hávnatka
Lišejník zeměpisný (Rhizocarpon geographicum)
Obr. 9: Lišejník zeměpisný
Příklady hub jako bioindikátorů:
Hřib hnědý – indikace nízkého pH
Obr. 10: Hřib hnědý
Hřib smrkový – indikace optimálních půdních podmínek a rozvinuté mykorhizy. / Mykorhizní houby – indikace přítomnosti určitého druhu dřeviny/.
Obr. 11: Hřib smrkový
Svraštělka javorová – bioindikátor čistoty ovzduší – napadá javory jen v oblastech s čistým ovzduším.
Obr. 12: Svraštělka javorová