Mechanické vlnění

Mechanické vlnění

Vlnění je fyzikální jev, se kterým se setkáváme v podobě zvuku, světla, rozhlasového či televizního vysílání atd. Velmi krásným příkladem mechanického vlnění je vlnění vody na vodní hladině.

obrazek

Obr. 1: Mechanické vlnění na vodní hladině Video_1

obrazek

Obr. 2: Mechanické vlnění na vodní hladině Video_2

Příkladem mechanického vlnění může být vznik kruhových vln na vodní hladině, na kterou dopadla kapka (kámen). V místě dopadu vznikl kmitavý rozruch, který se šíří všemi směry. Mechanické vlnění je přenos kmitání látkovým prostředím. Šíření vln není spojeno s přenosem látky. Vlněním se však přenáší energie.

Úlohy (vhodné i pro ZŠ):

1. Upevníme kloboukovou gumu o délce několik metrů mezi dva pevné body (okno, ruka). Zatáhneme za konec gumy a pustíme. Pozorujte, jak se kmitání šíří a odráží. Změřte rychlost šíření vlnění.

2. Stejnou gumu více napneme. Pozorujte, zda se něco změnilo. Změřte rychlost šíření vlnění.

3. Změřte rychlost šíření vlnění na vodní hladině (bazén, vana).

4. Co se děje v místě, kde se potkají dvě vlnění (viz výše obr. 1)?

5. Kdo uslyší tóny koncertu dříve? Přímý účastník koncertu (20 m od pódia) , nebo rozhlasový posluchač v přímém přenosu (500 km vzdálený)? Rychlost šíření zvuku ve vzduchu a rychlost šíření elektromagnetických vln najdi v tabulkách.

6. V čele pochodující jednotky hraje do kroku kapela. V jaké vzdálenosti od kapely pochodují vojáci opačnou nohou? Délka kroku je 75 cm a za minutu voják vykoná 112 kroků.

Zdroje

Obrázky:

Video
This div will be replaced by the JW Player.

Mechanické vlnění na vodní hladině

Video
This div will be replaced by the JW Player.

Mechanické vlnění na vodní hladině