Dokončovací povrchové úpravy
Mezi dokončovací povrchové úpravy omítek patří malby, nátěry a tapety.
Malba je finální úprava omítek uvnitř stavby. Malba ovlivňuje vzhled a celkové vnímání prostoru. Zároveň chrání povrch stěn a stropů před nečistotami, plísněmi atd.
Obr. 1: Malířská práce v interiéru
Nátěr je finální úprava venkovních omítek (fasády). Nátěr plní především funkci ochrannou a estetickou. Někdy zajišťuje také vodoodpudivost povrchu nebo zpevňuje strukturu podkladu.
Obr. 2: Nátěr fasády ve výšce
U povrchových úprav omítek je slovo malba v podstatě synonymem pro slovo nátěr. V obou případech se jedná o tenkovrstvou povrchovou úpravu na bázi vodou ředitelných pojiv. Podle druhu použitého pojiva se nátěrové hmoty dělí na minerální a polymerní.
Tapeta je papír nebo jiný velmi tenký materiál, který se používá na pokrývání omítek v interiéru.
Obr. 3: Tapeta
Minerální nátěrové hmoty
-
Dělení minerálních nátěrů:
-
vápenné,
-
cementové,
-
klihové,
-
silikátové.
-
Vápenné nátěrové hmoty vynikají silným desinfekčním účinkem. Jsou velmi paropropustné, vhodné do vlhkých prostor. Mají však nižší životnost, otěruvzdornost a omezenou paletu barev. Natřené povrchy se vyznačují charakteristickou svěží vápennou vůní a jemným hedvábným leskem.
Cementové nátěrové hmoty nejsou příliš rozšířené. Mají vysokou pevnost a doporučují se pro nátěry cementových omítek. Nejsou vhodné k přetírání nátěrů provedených jinými hmotami.
Klihové nátěrové hmoty je možné tónovat práškovými nebo tekutými barvami. Nejsou však příliš stálobarevné. Výhodou je ovšem dobrá zpracovatelnost, výborná prostupnost pro vodní páry, dobrá kryvost a nízká cena. Jsou však velmi málo odolné proti vodě. Klihové nátěry dnes pomalu vytlačily dnes nejpoužívanější disperzní (akrylátové) nátěrové hmoty.
Silikátové nátěrové hmoty mají velmi dobrou paropropustnost, ale vysokou nasákavost. Tato barva výborně sjednocuje strukturní rozdíly mezi starou a novou omítkou. Umožňuje také překrytí mikrotrhlin v podkladních omítkách. Nátěry jsou velmi stálé s dlouhou životností, mají však omezenou paletu odstínů. Ředí se fixativem, ředění vodou je nepřípustné. Silikátové barvy v současné době zažívají renesanci, protože se zjistilo, že ne na všechny podkladní vrstvy jsou vhodné disperzní fasádní barvy.
Polymerní nátěrové hmoty
-
Dělení polymerních nátěrů:
-
disperzní (akrylátové),
-
emulzní,
-
silikonové.
-
Disperzní (akrylátové) nátěrové hmoty jsou pro svoji dobrou povětrnostní stabilitu, možnost pestrého vybarvování, snadné a bezproblémové zpracování a příznivou cenu velmi oblíbené. Tento typ barev je v současné době nejpoužívanější. Nátěr disperzní barvou je poměrně málo nasákavý vodou. Akryláty disponují vynikající odolností k namáhání světelným i UV zářením a dobrou povětrnostní stabilitou. Nátěr má mírně sníženou paropropustnost. Životnost není výrazná.
Emulzní nátěrové hmoty považujeme v podstatě za předchůdce disperzních barev. Emulzní barvy dnes nejsou příliš rozšířené a patří spíše minulosti.
Silikonové nátěrové hmoty představují zřejmě nejpokročilejší nátěrovou hmotu dostupnou na trhu, používanou především na nátěry fasád. Mají podobné vlastnosti jako běžné disperzní barvy. Zpracovávají se snadno. Nátěry schnou rychle a mají výbornou krycí schopnost. Vybarvení je rovnoměrné i na velkých plochách natíraných v celku, a to bez ohledu na zvolený barevný odstín. Nátěry jsou vysoce paropropustné, vodoodpudivé s nízkou špinivostí, omyvatelné. Jejich cena je však vyšší.
Tapety
Tapety jsou již dlouho mimořádně oblíbenou alternativou ke klasickému malování stěn. Důvodem je neobvyklý vzhled se širokou škálou vzorů a barev, kterého běžným vymalováním nedosáhneme. Výhodou tapetování je zakrytí případných menších nerovností na stěnách. Moderní tapety je možné aplikovat i do vlhkých prostor, některé z nich jsou dokonce omyvatelné.
Obr. 4: Tapeta v interiéru
-
Dělení tapet dle materiálu
-
papírové tapety,
-
vinylové tapety s papírovým nosičem,
-
vinylové tapety,
-
vliesové tapety,
-
textilní tapety,
-
velurové tapety,
-
tapety s kovovým efektem,
-
tapety z přírodních materiálů.
-
Papírové tapety představují nejpoužívanější a nejlevnější typ tapet s obrovským výběrem barev a vzorů. Jejich kvalita je nižší, životnost přibližně 5 let. Vytvořeny jsou z jedné nebo dvou vrstev papíru. Mohou být vzorované, hladké i ražené. Nehodí se na praskající stěny.
Vinylové tapety s papírovým nosičem jsou kašírovány na papírový nosič. Jsou vhodné do všech typů interiérů, a to na nejrůznější povrchy. Koupelnové tapety na stěnu je možné použít do vlhkého prostředí (označují se třemi vlnovkami). Mají velmi dobrou krycí schopnost při použití na křivé a popraskané stěny. Tyto tapety jsou hladké nebo strukturální.
Vinylové tapety jsou velmi odolné vůči oděru, vzdorují vlhkému prostředí a lze je omývat vodou s běžným saponátem. Proto je lze použít do všech místností, zejména do koupelny, na WC či do kuchyně. Navíc jsou těžko vznětlivé. Vinylovou vrstvu lze kdykoliv snadno stáhnout ze stěny dolů. Vyrábějí se v široké škále vzorů. Mívají strukturovaný povrch, který dobře skryje nerovnosti zdí. Jejich životnost je deset až patnáct let. Jsou přetíratelné běžnými interiérovými barvami.
Vliesové tapety jsou v současnosti nejvíce žádané. Jejich výhodou je snadná instalace na zeď. Vliesové tapety jsou pevné a odolné vůči poškození, dají se omývat a snadno sundávat. Mohou se použít i ve vlhkém prostředí. Hodí se pro veškeré podklady, zvláště na stěny s trhlinami v podkladu. Existují také přetíratelné vliesové tapety, které je možné přetírat všemi disperzními barvami.
Obr. 5: Vliesová tapeta, imitace kamene
Textilní tapety jsou drahé a jejich údržba je poměrně náročná. Udržují se v podstatě pouze překartáčováním nebo vysátím. Škála barev a vzorů je u těchto tapet nekonečná (malé šňůry, plsť, lýko, syntetická nebo přírodní vlákna apod.). Hodí se na nerovný povrch stěn. Lepení je složitější.
Velurové tapety mají velmi náročnou výrobu, která se od 17. století téměř nezměnila. Vzor je natištěn klihem a je elektrostaticky vločkován velmi krátkými přírodními nebo chemickými vlákny. Tato vlákna se zachytí jen na klihem natištěných vzorech, zbytek se odsaje. Nejčastěji se používají v památkové péči a ve stylových prostorech.
Tapety s kovovým efektem bývají vyrobeny z tenké hliníkové fólie, která je nakašírovaná na nosném papíru nebo vliesu. Měděný, zlatý, stříbrný nebo jiný kovový efekt tvoří barevný povlak. Takto speciálně upravené tapety představují okrajový produkt pro náročnou klientelu.
Tapety z přírodních materiálů jsou upravené a dodatečně zpracované přírodní materiály jako je tráva, listy, korek, bambus atd. Tyto tapety jsou poměrně oblíbené.
Zdroje
- DOSEDĚL, Antonín a kol. Stavební konstrukce pro 2. a 3. ročníky SOU. Praha: Sobotáles,1998, 116 s. ISBN 80-85920-51-4.
Obrázky:
- Obr. 1: Autor neznámý. Malířská práce v interiéru [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://infomanie.cz/malirske-prace-v-praze-a-okoli.html.
- Obr. 2: Autor neznámý. Nátěr fasády ve výšce [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://nabidky.edb.cz/Nabidka-22138-Vyskove-prace-myti-opravy-fasad-natery-strech-ochrana-proti-holubum-Liberec-Jablonec-Praha-Ceska-Lipa.
- Obr. 3: Autor neznámý. Tapeta [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.kralovstvitapet.cz/galerie.php.
- Obr. 4: Autor neznámý. Tapeta v interiéru [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.kralovstvitapet.cz/galerie.php.
- Obr. 5: Autor neznámý. Vliesová tapeta, imitace kamene [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.kupsi-tapety.cz/.
- Obr. 6: Autor neznámý. Použití tapet v interiéru [online]. [cit. 2015-01-21]. Dostupné z www: http://www.asrovi.cz/sortiment/tapety-na-zed-a-s-creation/.
Kontrolní otázka
- Jaký je rozdíl mezi malbou a nátěrem?
- Jak se dělí minerální nátěrové hmoty?
- Vyjmenuj výhody disperzních (akrylátových) nátěrů.
- Kde se nejčastěji používají silikonové nátěry a proč?
- Jaké znáš druhy tapet?
Vhodné pro žáky ZŠ
Zkuste popřemýšlet nad tím, jaké mohou být výhody použití tapet na zdech před výmalbou zdí?