Halogenkyseliny
Halogenkyseliny jsou karboxylové kyseliny, které mají v uhlovodíkovém řetězci nahrazen 1 nebo více vodíků halogenem.
Názvosloví
Systematický název halogenkyseliny je tvořen názvem výchozí karboxylové kyseliny s použitím číslování a předponou příslušného halogenu, popř. násobících předpon di, tri. Číslování arabskými číslovkami se používá ve spojení se systematickými názvy kyseliny, označení řeckými písmeny se používá obvykle kombinací s triviálními názvy.
Vlastnosti
Krystalické, méně často kapalné látky, které jsou dobře rozpustné ve vodě nebo v ethanolu. Mají výrazně žíravé účinky, jsou toxické a velmi reaktivní. Jsou silnějšími kyselinami než příslušné nesubstituované kyseliny, protože halogeny mají záporný indukční efekt (F, Cl). Vliv substituentu a tedy acidita stoupá s elektronegativitou halogenu (F > Cl > Br > I), s počtem navázaných substituentů a klesá se vzdáleností od karboxylové skupiny.
Tab. 1: Srovnání acidity kyselin
Příklady reakcí
Kyseliny poskytují všechny reakce typické pro karboxylovou skupinu i halogenskupinu, zároveň však dochází k jejich vzájemnému ovlivňování.
Disociace halogenkyselin
Vzniká anion příslušné halogenkyseliny a oxoniový kation:
CH2Cl-COOH + H2O ⇆ CH2Cl-COO- + H3O+
Hydrolýza α - halogenkyselin
Hydrolýzou za tepla v alkalickém prostředí vznikají z α -halogenkyselin příslušné α - hydroxykyseliny (jejich soli) a uvolní se halogenovodík:
R-CHX - COOH + H2O → R-CH(OH)-COOH + HX
Tyto reakce probíhají mechanismem nukleofilní substituce , podobně reakcí α, α - dihalogenkyselin s vodou vznikají α - oxokyseliny. Tyto reakce ale neposkytují fluorkyseliny, protože vazba mezi uhlíkem a atomem fluoru je velmi pevná a působení hydrolytických činidel nepodléhá.
Hydrolýza β - halogenkyselin
Podléhají za obdobných podmínek eliminační reakci za vzniku nenasycených kyselin:
R-CHX -CH2-COOH → R-CH = CH-COOH + HX
Hydrolýza γ - a δ - halogenkyselin
Za tepla v alkalickém prostředí vznikají za odštěpení HCl příslušné laktony, hydrolýzou dalším hydroxidem poskytují soli odpovídajících kyselin. Laktony jsou tedy cyklické vnitřní estery halogenkyselin (nebo hydroxykyselin). Vznikají intramolekulární reakcí karboxylové skupiny s příslušnou halogenskupinou:
lakton
Amonolýza halogenkyselin
Amonolýzou působením amoniaku v přebytku vznikají z halogenkyselin příslušné aminokyseliny a uvolní se halogenovodík, který dále s amoniakem poskytuje amonnou sůl:
R - CHX - COOH + 2NH3 → R-CH(NH2) -COOH + NH4X
Příprava halogenkyselin
α-halogenkyseliny se připravují katalytickou halogenací (červený fosfor; jod) karboxylových kyselin:
CH3COOH + Cl2 → CH2ClCOOH + HCl
Další chlorací nadbytkem chloru by vznikly kyselina dichloroctová a trichloroctová:
CH3COOH + 3Cl2 → CCl3COOH + 3HCl
β-halogenkyseliny se připravují adicí halogenvodíku na nenasycené kyseliny (reakce má charakter 1,4–adice na konjugovaný systém), výsledkem je adice „proti“ Markovnikovu pravidlu:
CH2 = CH - COOH + HCl → CH2Cl -CH2 - COOH
Aromatické halogenkyseliny se připravují:
a) elektrofilní halogenací (do polohy meta- vůči karboxylové skupině),
b) oxidací bočního řetězce alkylhalogenarenů,
c) z aminokyselin s využitím Sandmayerovy reakce .
Schéma přípravy halogenovaných aromatických kyselin
Zástupci
Kyselina fluoroctová CH2FCOOH
Velmi jedovatá kapalina, blokuje základní metabolické pochody v buňce. Je obsažená v některých tropických rostlinách, například fluoroctan draselný způsobuje jedovatost afrického keře gifblaar (Dichapetalum cymosum) - viz obr.3.
Kyselina chloroctová CH2ClCOOH
Bezbarvá krystalická látka, velmi rozpustná ve vodě, hygroskopická, má leptavé účinky, používá se v organické syntéze.
Kyselina dichloroctová CHCl2COOH
Krystalická látka, silná kyselina, používá se pro organické syntézy.
Kyselina trichloroctová CCl3COOH
Velmi silná kyselina, krystalická látka, využití v lékařství a v biochemii ke srážení makromolekul, např. proteinů, DNA a RNA. Sodná sůl má využití i jako herbicid.
Zdroje
- CHEMICKEPOKUSY.CZ. [online]. [cit. 29.10.2014]. Dostupné z: http://www.chemickepokusy.cz/kyselina_2-chlorbenzoova.php
-
JANECZKOVÁ, Anna a Pavel KLOUDA. Organická chemie. Ostrava: Nakladatelství Pavel Klouda, 1998, ISBN 80-902155-6-4/9802.
Obrázky
- Obr. 1: YOUTUBE.COM. 3D model [online]. [cit. 2014-10-11]. Dostupné z: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mZB0iBHEtKc
- Obr. 2: AUTOR: NEZNÁMÝ. Traugott Sandmeyer [online]. [cit. 22.12. 2014]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Traugott_Sandmeyer.jpg
- Obr. 3: BOTHA, Christo. COMMONS.WIKIMEDIA.ORG. [online]. 19 June 2011. [cit. 10.11. 2014]. Dostupné z: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Flowering_poison_leaf.jpg
- Obr. 4: Archiv autora
- Obr. 5: BENJAH-BMM27. Trichloroacetic-acid-3D-vdW [online]. [cit. 31.12. 2014]. Dostupné z: http://cs.wikipedia.org/wiki/Kyselina_trichloroctov%C3%A1#mediaviewer/File:Trichloroacetic-acid-3D-vdW.png
Opakování
Sandmayerova reakce
Patří mezi nukleofilní substituční reakce, používá se k zavádění funkční skupiny na benzenové jádro do místa, které odporuje pravidlům o substituentech nebo se dá přímo zavést jen obtížně. Jako substrát se používá diazoniová sůl, jako katalyzátor se používají měďné soli; zapiš schématicky děj: