Vlastnosti etherů
Jsou těkavé a hořlavé, často samozápalné. Jejich páry jsou těžší než vzduch. Protože netvoří vodíkové vazby, mají nižší teploty tání a varu než alkoholy. Dimethylether a oxiran jsou plyny, ostatní ethery jsou kapalné a některé i pevné látky. Mají charakteristickou vůni. Nemísí se s vodou, ale dobře se mísí s organickými rozpouštědly (toluenem, cyklohexanem, alkoholy). Samy jsou dobrými nepolárními rozpouštědly. Často mají narkotické účinky. Na světle a za přístupu vzduchu vytváří třaskavé peroxidy, proto je vhodné skladování kapalných etherů v tmavých, co nejvíce naplněných nádobách. Chemicky lze ethery zbavit peroxidů před destilací (hrozí výbuch!) protřepáním s vodným roztokem síranu železnatého. Nejreaktivnější z etherů je oxiran.
Reakce etherů
Nízká polarita způsobuje malou reaktivitu k iontovým činidlům, ale snadno podléhají radikálovým reakcím.
- Elektronové páry kyslíku mohou vázat vodíkový kation a ethery se tak mohou chovat jako zásady. V silných kyselinách se rozpouštějí a tvoří oxoniové soli, obdobně jako hydroxysloučeniny:
Štěpení etherů vede k substituci skupiny -OR, poměrně snadno se štěpí ethery s terciárním alkylem. Rekce probíhá za tepla v přítomnosti silných zředěných kyselin i v zásaditém prostředí:
- Účinkem jodovodíku dochází ke štěpení etherů, jako meziprodukt je oxoniová sůl. Vznikají jodderiváty, případně i fenoly. Tato reakce se využívá při studiu struktur.
Příprava a výroba etherů
-
Dehydratace primárních alkoholů
Slouží k výrobě jednoduchých symetrických etherů, nejvýznamnější je průmyslová výroba diethyletheru:
2 CH3CH2ONa → CH3CH2 - O - CH2CH3 + H2O katalyzátor: oxid hlinitý, t = 250°C
diethylether
-
Williamsonova syntéza etherů
Lze ji využívat k přípravě symetrických etherů, ale největší význam má pro přípravu smíšených etherů o odlišných uhlovodíkových zbytcích:
CH3I + CH3CH2ONa → CH3 - O - CH2CH3 + NaI
methyljodid ethanolát sodný ethyl(methyl)ether
-
Speciální postupy
Výroba oxiranu - katalytická oxidace ethenu (katalyzátor: stříbro, t = 250°C):
Zdroje
- JANECZKOVÁ, Anna a Pavel KLOUDA. Organická chemie. Ostrava: Nakladatelství Pavel Klouda, 1998, ISBN 80-902155-6-4/9802.
Obrázky
- Obr. 1: WIKIPEDIA.ORG. [online]. [cit. 26.10.2014]. Dostupné z: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Williamson_Alexander_W.jpg
Osobnosti
1.5.1824 Londýn – 6.5.1904 Surrey
Obr. 1: Williamson
Britský chemik, narodil se v Londýně, vystudoval na univerzitě v Giessenu. V dětství díky úrazu měl poškozenou ruku, oslepl na jedno oko, to mu ztěžovalo práci v laboratoři. Proto se věnoval ve větší míře teoretickému výzkumu.
V letech 1849 – 1887 byl profesorem chemie na University College v Londýně. Zabýval se syntézou dialkyletherů, objasnil rozdíly mezi alkoholy a ethery.
Kontrolní otázka
Navrhni přípravu
-
dimethyletheru
-
anisolu
-
propylenoxidu.
Děje zapiš rovnicemi, zamysli se nad podmínkami.