Zástupci
Methanol CH3OH methylalkohol, dřevný líh
Bezbarvá hořlavá kapalina příjemné vůně, b. v. 65 °C, neomezeně mísitelná s vodou. Je prudce jedovatý, poškozuje oční nerv a způsobuje oslepnutí nebo smrt (již 20–80 ml). Protijedem proti otravě methanolem je ethanol. Vyrábí se ze syntézního plynu při vyšších tlacích za přítomnosti katalyzátoru (oxid zinečnatý, měď):
CO + 2H2 → CH3OH kat. ZnO, t,p
V minulosti se získával karbonizací dřeva, tj. zahříváním bez přístupu vzduchu, kromě methanolu vznikal i dřevný ocet, dehet a líh. Patří mezi základní organické průmyslové suroviny; používá se především k výrobě formaldehydu, methylaminu, dimethyltereftalátu, jako rozpouštědlo i jako kapalné palivo.
Ethanol C2H5OH ethylalkohol, líh
Bezbarvá hořlavá kapalina charakteristické vůně, neomezeně mísitelná s vodou, b. v. 78 °C, má nepříznivé účinky na lidský organismus. Vyrábí se hydratací ethenu, pro potravinářské účely kvašením (fermentací) cukerných šťáv (směs vedlejších produktů zkvašování přiboudlina). Používá se jako rozpouštědlo, k výrobě acetaldehydu, butadienu, chlorethanu, ethylacetátu, v lékařství, při výrobě lihovin v potravinářství. Pro technické účely (jako rozpouštědlo) se denaturuje přídavkem methanolu, benzínu, benzenu nebo pyridinu.
Propan-2-ol CH3CH(OH)CH3 isopropylakohol
Vyrábí se hydratací propenu, užívá se k výrobě acetonu.
Propan-1-ol CH3CH2CH2OH n-propylalkohol
Vzniká jako doprovodná látka při fermentačních procesech, je složkou přiboudliny. Vyrábí katalytickou hydrogenací propionaldehydu, který se získává oxosyntézou. Používá se jako rozpouštědlo ve farmaceutickém průmyslu, při výrobě pryskyřic a celulózových esterů.
Butan-1-ol CH3CH2CH2CH2OH
Používá se jako rozpouštědlo, ředidlo, změkčovadlo, užívá se např. v papírové chromatografii.
Ethan-1,2-diol CH2(OH)CH2(OH) ethylenglykol, glykol
Bezbarvá, sladká, olejovitá, viskózní kapalina; teplota varu 198 °C. Je jedovatý; otrava se projevuje nevolností a zvracením. V těle se oxiduje na k. šťavelovou, vstřebává se i kůží, smrtelná dávka 90-110 g, menší dávky vyvolávají poruchu vědomí, poškození ledvin a CNS. Vyrábí se hydrolýzou oxiranu. Bývá součástí nemrznoucích směsí (Fridex), dále se používá k výrobě esterů, výbušnin, PUR (polyuretanů) a PES (polyesterů).
Propan-1,2,3-triol HOCH2CH(OH)CH2OH, glycerol, glycerin
Velmi viskózní, hygroskopická kapalina sladké chuti, téměř nejedovatá, dobře rozpustná ve vodě. Vzniká kvašením monosacharidů. Vyrábí se hydrolýzou přírodních tuků a olejů nebo synteticky z allylchloridu, případně allylalkoholu. Používá se k výrobě syntetických pryskyřic, výbušnin (trinitrát glycerolu), jako přísada do nemrznoucích směsí i v potravinářství. V kosmetických výrobcích bývá v hydratačních krémech a mýdlech, v lékařství se používá jako osmotické laxativum ve formě glycerinových čípcích, jako přísada infuzí a ke snižování nitroočního tlaku.
Pentaerythritol, tetramethylolmethan C(CH2OH)4
Je bílá krystalická látka o teplotě tání 260 °C. Má nasládlou chuť, je dobře rozpustná ve vodě. Používá se k výrobě syntetických pryskyřic, inertních plastů v lékařství a výbušnin. Vyrábí se ze 4 molů formaldehydu a 1 molu acetaldehydu trojitou aldolovou kondenzací s následující Cannizzarovou reakcí ve slabě alkalickém prostředí. Používá se k výrobě významné výbušniny pentrit, nátěrových hmot a syntetických materiálů.
Cyklohexanol, C6H11OH
Meziprodukt pro výrobu cyklohexanonu. Vyrábí se hydrogenací fenolu nebo oxidací cyklohexanu. Je na pomezí tuhé a kapalné látky, teplota tání je 25 °C. Vyrábí se katalytickou oxidací cyklohexanu vzduchem, jako katalyzátor se používá kobalt:
2 C6H12 + O2 → 2 C6H11OH
Jako další metoda se používá hydrogenace fenolu: C6H5OH + 3 H2 → C6H11OH
Používá se k výrobě nylonu a plastifikátorů a jako rozpouštědlo.
Sorbitol (sorbit, D-glucitol, hexan-1,2,3,4,5,6-hexaol) C6H14O6
Alkoholický cukr, patří mezi tzv. alditoly (alkoholické cukry), bílý krystalický prášek, nachází se v ovoci, nejvíce ve švestkách, třešních a hruškách. Slouží jako náhradní sladidlo při výrobě pečiva, cukrovinek, žvýkaček. Má mírně projímavé účinky. Vyrábí se redukcí glukosy.
Více na: http://galenus.cz/clanky/vyziva/aditiva-sorbitol
Menthol
Tvoří bezbarvé sloupečkovité krystaly. Chemicky lze zařadit mezi monocyklické terpeny. Nachází se v rostlinách rodu Mentha, např. v mátě peprné. Používá se jako pomocná látka v léčivech, kosmetice i potravinářství, má stimulující účinky, silně aromatickou chuť a vůni.
Obr. 1: Krystaly mentholu
Zdroje
- ČERVINKA, Otakar, V DĚDEK a M FERLES. Organická chemie. 2. vyd. Praha: Státní nakladatelství technické literatury, 1980, 791 s.
Obrázky
- Obr. 1: Archiv autora
- Obr. 2: YOUTUBE.COM. 3D model of Pentaerythritol-tetranitrát [online]. [cit. 5.11. 2014]. Dostupné z: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=f6lySUFc4XU
- Obr. 3: Borate flame: www.youtube.com [online]. [cit. 10.12. 2014]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=izA1zgZS_Dw
Čti také
Methanol CH3OH – toxikologicky významná látka.
Patří mezi velmi toxické organické látky. Produkuje toxické metabolity. Nebezpečí spočívá ve snadné záměně s ethanolem. U člověka působí metabolickou acidosu a poškozuje oční nerv.
Jaké jsou projevy otravy?
Za 1 h po požití zmatenost, pohybová nekoordinovanost, velmi slabá opilost - účinky samotného methanolu.
Za 6-30 h příznaky otravy kyselinou mravenčí: poškození zrakových nervů - pocit mlhy, sněhové vánice, dočasná nebo trvalá slepota, poškození CNS, vnitřní krvácení.Těžká otrava se projevuje poruchami vědomí, poškozením zraku až slepotou, dochází k metabolickému rozvratu a oběhovému selhání.
Specifické antidotum je ethanol, který zabraňuje přeměně methanolu na formaldehyd.
Čti také
Co je to fetální alkoholový syndrom?
Ethanol má nežádoucí vliv na vývoj plodu v těle matky. Fetální alkoholový syndrom se projeví u dětí matek, které v těhotenství častěji popíjely větší množství alkoholických nápojů nebo i při jednorázovém příjmu velkého množství alkoholu.
K charakteristickým projevům patří:
poruchy růstu, trvalé poškození CNS, zpomalení nebo zastavení vývoje, poruchy pozornosti a paměti, impulzivní chování, zvýšené riziko vzniku mentálních poruch, snížení intelektu. Časté jsou vrozené vady srdce, různé abnormality, plochá střední část obličeje.
Laboratorní cvičení
Laboratorní cvičení - Alkoholy II.
Pracovní list, laboratorní cvičeno je změřeno na oxidační reakce alkoholů, dále je uveden Lucasova zkouška. Obsahuje zadání + řešení.